Kalkulator Szyfru Cezara do kodowania i odkodowania tekstu


Tekst

Metoda:Uwaga! W polu Tekst możesz wpisać zarówno tekst do zaszyfrowania, lub szyfr do odkodowania. Kalkulator działa zamiennie.

Szyfr Cezara jest jedną z prostszych metod szyfrowania tekstu. Sama nazwa szyfru pochodzi od chyba najbardziej znanego cesarza starożytnego Rzymu Juliusza Cezara, a sama metoda szyfrowania była najprawdopodobniej używana przez niego samego do komunikacji z przyjaciółmi.
Szyfr Cezara jest rodzajem szyfru podstawieniowego, który operuje na literach alfabetu i polega na prostym algorytmie przesunięcia znaków o określoną liczbę. Najpopularniejszą wersją tej metody szyfrowania jest tzw. ROT13, w przypadku której następuje przesunięcie o 13 znaków (tzw. parametr przesuniącia) w przód. Czyli np. litera a zostanie zastąpiona literą n, którą jest trzynastą literą licząc od a w alfabecie.

Tak to obrazowo wygląda w przypadku ROT13:

szyfrowanie metodą rot13

Ta metoda oczywiście nie nadaje się do szyfrowania tajnych danych, gdyż jest bardzo prosta do odszyfrowania. Używa się jej raczej jako ciekawostka na forach dyskucyjnych (np. Usenet), do wymiany informacji między użytkownikami, gdy ktoś chce coś napisać w sposób nie oczywisty dla każdego.

W kalkulatorze powyżej poza najpopuarniejszym ROT13, udostępniamy więcej metod przesuwnych Szyfru Cezara do ROT1 do ROT25 oraz bardziej rozbudowaną wersję ROT47, która poza literami alfabetu, obsługuje również znaki specjalne.

Przykład szyfrowania dłużego zdania, metodą ROT15:

Tekst: To jest dużo dłuższy tekst zakodowany szyfrem cezara
Szyfr: Id ythi sjżd słjżhon itzhi opzdsdlpcn honugtb rtopgp

Kalkulator obsługuje kodowanie i dekodowanie polskich czcionek.Więcej kalkulatorów w kategorii - Inne
» Kalkulator BMI
» Sortowanie słów alfabetycznie
» Sprawdzanie ilości znaków
» Sprawdzanie anagramu
» Zaokrąglanie liczb
» Generator haseł
» Generator liczb losowych
» Generator MD5
» Generator SHA1
» Generator kodu Morse'a
» Kalkulator kredytowy


Serwis należy do grupy kz1.pl