Generator przyjaznych adresów URL, tzw. slugify


Tekst na URL:
Powyższy slug generator służy do tworzenia przyjaznych linków URL, tzw. slug (angielski slang webmasterski). Dzięki niemu możesz stworzyć z dowolnego zdania lub ciągu wyrazów przyjazny link URL. Wystaczy w formularzu wpisać lub wkleić wyrażenie i kliknąć Generuj. Możnaby to oczywiście zrobić ręcznie, ale prościej jest webmasterowi to zrobić jednym kliknięciem korzystając z generatora oniline.

Taki przyjazny URL to jest wszystko to, co znajduje się w adresie domeny za ukośnikiem np. domena.pl/adres-url. W angielskim żargonie zamiana adresu na taki jak pogrubiony fragment linku, jest nazywana jako slug lub slugify (z ang. zmiękczanie). Czyli jest to nazwa podstrony internetowej i z reguły zwiera w sobie jej tytuł i wyczerpująco opisuje, co się na niej znajduje. Ma to duże znaczenie dla wyszukiwarek internetowych, a sam adres jest przyjazny dla ludzi, zamiast losowych znaków w adresie URL.

Przykład

Standardowy URL podstrony:

https://domena.pl/article_1214.php

Wygląda nieczytelnie, dużo lepiej jak się użyje prostego adresu:

https://domena.pl/temat-artykulu

Oczywiście konstrukcja adresów URL rządzi się swoimi prawami. Nie może być w nich pustych znaków (spacji) i większości znaków spejalnych, gdyż mogą przez to nie działać skrypty. Dlatego trzeba trzymać się tych zasad przy nadawaniu adresów podstrony w pliku .htaccess. Slug URL najlepiej stworzyć bezpośrednio z tytułu podstrony lub artykułu, który znajduje się na danej stronie. Można użyć też tego zawartego w znaczniku <tittle>.Więcej narzędzi w kategorii - Dla webmasterów
» Kalkulator kolorów RGB na Hex
» Sprawdzanie cookie
» Sprawdzanie JavaScript
» Status serwisów
» Generator QR kodów


Serwis należy do grupy kz1.pl