Kalkulator kolorów z RGB na HEX i odwrotnie

Kolory w RGB:
R:
G:
B:
Kolor w Hex:


Powyżej dwa klakulatory przydatne dla każdego webmastera. Pierwszy do zmiany zapisu kolorów z RGB do Hex (szesnastkowego), a niżej kalkulator zmieniający zapis na odwrót, czyli z Hex na RGB. Jeśli znasz kod koloru w jednym formacie, a chciałbyś uzyskać w drugim, powyższy kalkulator Ci to umożliwi. Dodatkowo poniżej kodu koloru, pojawi się jego wizualizacja, przedstawiająca dokładnie jak dany kolor wygląda.

RGB jest dość popularnym pojęciem opisującym model zapisu kolorów w postaci współrzędnych w sytemie dziesiętnym. Wziął się od pierwszych liter trzech kolorów podstawowych - Red (czerwony), Green (zielony) i Blue (niebieski). Jak wiemy ze szkoły podstawowej, mieszając te trzy podstawowe kolory, uzyskamy pozostałe kolory oraz różne ich odcienie. Każdy z kolorów może mieć wartość od 0 do 255, co daje bardzo dużo kombinacji.

Hex jest zapisem który kojarzą głównie webmasterzy tworzący strony internetowe. Za pomocą tego formatu zapisu, określa się kolor danego elementu w HTML lub częściej w CSS. Oczywiście można użyć też zapisu RGB, ale Hex jest dużo bardziej przystępny. Kod w Hex składa się z przekonwertowanych liczb z RGB i ma postać #RRGGBB, co ważne zawsze zaczyna się od znaku specjalnego # (hash).

Przykład:
R: 255
G: 255
B: 0
Powyższy zapis w RGB, będzie odpowiadał kolorowi żółtemu:           
Jego zapis szesnastkowy Hex to: #ffff00
Więcej w kategorii - Dla webmasterów
» Generator adresów URL Slug
» Sprawdzanie cookie
» Sprawdzanie JavaScript
» Status serwisów
» Generator QR kodów


Serwis należy do grupy kz1.pl - pytania i odpowiedzi